Ekspertyza techniczna przeciwpożarowa

Ekspertyzy PPOŻ

Ekspertyza stanu ochrony przeciwpożarowej (ekspertyza PPOŻ) jest dokumentem, który umożliwia zastosowanie rozwiązań zamiennych w stosunku do wymagań stawianych przez przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej. Ekspertyza PPOŻ powinna być opracowana przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje. Zwyczajowo Ekspertyzy opracowuje rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Kiedy wymagana jest ekspertyza PPOŻ budynku?

Sporządzenie ekspertyzy PPOŻ jest konieczne w przypadku zmiany sposobu użytkowania budynku, w którym warunki techniczne (określone obowiązującym prawem) nie są możliwe do spełnienia, a także w innych sytuacjach gdzie konieczne jest dostosowanie do aktualnych wymagań techniczno-budowlanych. Do takich sytuacji można zaliczyć m.in. adaptację mieszkania na biuro lub przedszkole.

Sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej jest również konieczne gdy budynek uznawany jest za zagrażający życiu lub zdrowiu mieszkańców/osób użytkujących obiekt.

Ekspertyza PPOŻ podstawa prawna

W przypadku zmiany sposobu użytkowania budynku obiekt należy dostosować do obowiązujących warunków techniczno-budowlanych. Może się jednak zdarzyć, że dostosowanie poszczególnych elementów byłoby nieuzasadnione ekonomicznie. W takiej sytuacji rzeczoznawca budowlany oraz rzeczoznawcza ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych mogą wystąpić do właściwego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z ekspertyzą techniczną. Na tej podstawie inwestor otrzyma zgodę (lub brak zgody) na adaptację obiektu. Komendant Wojewódzki może także określić warunki dotyczące wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej w celu uzyskania zgody, inne niż określone w przepisach.

Podstawą prawną jest w tym przypadku rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jeżeli mamy do czynienia z budynkiem uznanym za zagrażający życiu ludzi, precyzyjne wytyczne znajdują się w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Podstawą do stwierdzenia, że w budynku występują warunki techniczne, powodujące, że budynek uznaje się za zagrażający życiu ludzi są:

  1. szerokość przejścia, dojścia lub wyjścia ewakuacyjnego albo biegu bądź spocznika klatki schodowej służącej ewakuacji, mniejsza o ponad jedną trzecią od określonej w przepisach techniczno-budowlanych;
  2. długość przejścia lub dojścia ewakuacyjnego większa o ponad 100% od określonej w przepisach techniczno-budowlanych;
  3. występowanie w pomieszczeniu strefy pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II lub ZL V albo na drodze ewakuacyjnej:
    • okładziny sufitu lub sufitu podwieszonego z materiału łatwo zapalnego lub kapiącego pod wpływem ognia, bądź wykładziny podłogowej z materiału łatwo zapalnego,
    • okładziny ściennej z materiału łatwo zapalnego na drodze ewakuacyjnej, jeżeli nie zapewniono dwóch kierunków ewakuacji;
  4. nie wydzielenie ewakuacyjnej klatki schodowej budynku wysokiego innego niż mieszkalny lub wysokościowego, w sposób określony w przepisach techniczno-budowlanych;
  5. niezabezpieczenie przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych wymienionych w przepisach techniczno-budowlanych, w sposób w nich określony;
  6. brak wymaganego oświetlenia awaryjnego w odniesieniu do strefy pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II lub ZL V albo na drodze ewakuacyjnej prowadzącej z tej strefy na zewnątrz budynku.